Żółwie stepowe (ang. steppe tortoise, niem. Die Steppenschildkröte) bywają określane różnie, zwłaszcza w literaturze obcojęzycznej. Nazwy, które możemy spotkać to: żółw rosyjski (ang. russian tortoise), żółw afgański (ang. afghan tortoise), żółw środkowoazjatyckie (ang. Central-Asian tortoise) czy żółw czworopalczasty (ang. four-toed tortoise). Nazwa łacińska tego gatunku to Testudo horsfieldii. Można również spotkać się z nieaktualną już nomenklaturą Agrionemys horsfieldii.
Południowo-wschodnia Rosja, Iran, Pakistan, Afganistan, Uzbekistan, północny Kazachstan.
Mapka występowania żółwia stepowego (obszary zaznaczone na czerwono).Żółw stepowy zamieszkuje jałowe, suche, skaliste i porośnięte trawami tereny stepów środkowoazjatyckich. W norach, w których śpi i zimuje lub estywuje panuje natomiast stosunkowo wysoka wilgotność. Żółw stepowy żyje w klimacie kontynentalnym. Jest to klimat surowy i skrajny o bardzo gorącym, suchym lecie, ale i stosunkowo ostrej zimie oraz dużej zmienności dobowych i rocznych temperatur. Przed niekorzystnymi warunkami otoczenia oraz gwałtownymi zmianami temperatury żółwie chronią się w podziemnych norach.
Żółwie stepowe są aktywne głównie wiosną, po okresie zimowej hibernacji, wówczas też rozpoczynają szukanie partnera do godów. Żywią się okresowo dostępną roślinnością, lecz unikają traw. Z nastaniem lata ich pożywienie staje się mniej soczyste. Naturalna dieta tych gadów jest obfita w błonnik zaś uboga w białko. Zazwyczaj żółwie tego gatunku zapadają w letni letarg (estywacja), który często przeradza się w sen zimowy, który nadchodzi wraz z nastaniem jesieni. W okresach deszczowych, kiedy ziemia jest miękka żółw stepowy kopie nory dochodzące do 2 metrów długości zakończone większą komorą, w której może się swobodnie obrócić. Nory służą za miejsce snu oraz letniego i zimowego spoczynku. Zdarza się że jedną norę zamieszkuje jednocześnie kilka żółwi.
Karapaks żółwia stepowego jest owalny w kolorze oliwkowozielonym z ciemnymi plamami na każdej tarczce. Jest prawie tak szeroki jak długi i nisko wysklepiony. Łapy są ciemne, miejscami żółtawe. Cechą charakterystyczną jest występowanie 4 pazurów na wszystkich kończynach (u innych gatunków żółwi występuje 5 pazurów). Żółw stepowy nalezy do gatunków wolno rosnących. Dorosłe osobniki mierzą od 15 do 23 cm, przy czym samice są większe od samców. Wielkość tą osiągają około 20 a nawet 30 roku życia.
Wyróżnia się kilka podgatunków żółwia stepowego. Należą do nich:
Poczatek okresu godowego żółwi stepowych wiąże się z rozpoczęciem aktywności wiosną (w marcu), po opuszczeniu nor i zakończeniu hibernacji. Rytuał godowy u tego gatunku wygląda dość niezwykle. Samiec wielokrotnie okrąża samicę, a następnie zatrzymuje się wprost przed nią wyciagając mocno i prostując szyję i wykonując ruchy głową w górę i w dół oraz od czasu do czasu taranując i gryząc samicę.
Samica składa dwa do sześciu jaj w maju lub w czerwcu a następnie kolejne w jednym lub dwu cyklach. Młode żółwiki wykluwają się w ciągu 80 do 110 dni od złożenia jaj, w sierpniu lub wrześniu, a niekiedy spędzają zimę w gnieździe i wychodzą dopiero na wiosnę. Żółwie stepowe osiągają dojrzałość seksualną około 10 roku życia.
Bibliografia:
[1] Cohen M. A.: Russian Tortoise, Testudo horsfieldii
[2] Pflau B., Fritz Ch.: Care and Breeding of the Afghan or Steppe tortoise, Testudo horsfieldii
[3] http://en.wikipedia.org/wiki/Horsfield's_Tortoise
[4] http://en.terrapedia.org/Agrionemys_horsfieldii_baluchiorum
[5] http://ip30.eti.uva.nl/BIS/turtles.php?menuentry=inleiding
[6] http://www.arkive.org/afghan-tortoise/testudo-horsfieldii/biology.html