Żarówki grzewcze
Jedną z kluczowych funkcji oświetlenia w terrarium żółwia lądowego jest punktowe źródło ciepła. Żółwie potrzebują strefy cieplejszej i miejsca, w którym mogą się wygrzewać. Takie zadanie spełnia odpowiednio dobrana żarówka grzewcza. Nie jest potrzebna gdy stosujemy lampę rtęciową.
Należy pamiętać że jako źródło ciepła w terrarium nie powinno stosować się kabli lub mat grzewczych i i innych podobnych urządzeń. Żródło ciepła powinno skupiać się w jednym miejscu, przeciwlegle do miejsca spoczynku tak aby temperatura w terrarium była zróżnicowana. Powinno też być jednocześnie źródłem światła. I wreszcie - żółwie w naturze pobierają ciepło wyłącznie od góry, ogrzewając karapaks w promieniach Słońca - dlatego w taki sam sposób powinny pobierać ciepło w warunkach terrarium. Maty i kable grzewcze mogą ponadto powodować ryzyko poparzenia lub porażenia prądem. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem odpowiednia żarówka grzewcza.
Żarówki grzewcze
Większość producentów ma w swojej ofercie żarówki grzewcze. Są to żarówki bardzo zbliżone do tradycyjnych lustrzanek stosowanych jako źródła światła, które z uwagi na coraz bardziej rygorystyczne normy w zakresie energoszczędności i wzrost popularności świetlówek energooszczędnych powoli będą zanikać z rynku.
Zachodzi pytanie czy warto kupować dedykowane żarówki grzewcze do terrariów jeśli można je zastąpić alternatywą w postaci zwykłej lustrzanki o podobnej mocy i wytwarzającej podobne ilości ciepła lecz znacznie tańszą? Koszt żarówki dedykowanej jest kilkukrotnie wyższy, choć zważywszy na ceny obu żarówek różnica jest pomijalna. W moim odczuciu warto zwrócić uwagę na żarówki dedykowane jako lampy do terrariów z uwagi na kilka cech:
- niektóre modele dostarczają dodatkowo promieniowanie UVA;
- niektóre modele dzięki specjalnej budowie efektywnie skupiają ciepło w tzw. „stożek” (np. ZooMEd Repti Basking Spot Lamp, Hagen Sun Glo Tight Beam);
- niektóre modele (np. Swamp Glo) produkowane są specjalnie jako odporne na wilgotność i pluśnięcia;
- wyższa trwałość niż lustrzanki oświetleniowe (np. ZooMed producent żarówki Repti Basking Spot Lamp deklaruje że czas życia wynosi 2000 godzin).
Wizualnie żarówki dedykowane dla gadów są bardzo zbliżone do zwykłych żarówek typu lustrzanka.
Co zatem wybrać aby uzyskać optymalny efekt?
Z uwagi na to, że poszczególne modele lamp na ogół mogą pełnić tylko niektóre z funkcji jakie ma na celu zapewnić oświetlenie w terrarium zachodzi na ogół konieczność używania większej liczby lamp różnego typu, które uzupełniając swoje działanie zapewnią zwierzętom wszystko co jest im potrzebne. I tak zależnie od posiadanego gatunku, rozmiarów terrarium jak i samego żółwia oraz wysokości na jakiej ma być zamocowana lampa mogą wchodzić w grę następujące warianty rozwiązań:
- świetlówka 5.0 oraz punktowe źródło ciepła (lustrzanka terrarystyczna ew. zwykła) oraz ewentualnie świetlówka 2.0 dla lepszego widma światła;
- świetlówka 10.0 oraz j.w. - punktowe źródło ciepła i zalecana jest dodatkowo świetlówka 2.0;
- lampy rtęciowe stanowiące swoiste „3 w 1” gdyż wytwarzają duże ilości ciepła oraz promieniowania UVA i UVB oraz posiadają przyzwoite parametry w zakresie temperatury barwowej wytwarzanego światła. Nie nadają się jednak do małych i średnich zbiorników, jak też dla gatunków innych niż pustynne.
Regułą jest też, że producent ma w swojej ofercie odpowiednie oprawy i akcesoria dodatkowe (siatki ochronne, klosze, urządzenia pomiarowe).
- 26866 odsłon