Żywienie żółwi wodno-lądowych (Trachemys scripta)
Żółwie wodno-lądowe przyjmują pokarm jedynie w wodzie Można ewentualnie podać im pokarm na lądzie, aby same wciągnęły go do wody. W naturze żółwie te są drapieżnikami i głównymi składnikami ich diety są larwy owadów, mięczaki, skorupiaki, ryby, kijanki oraz pokarm roślinny – głównie różne gatunki rzęsy wodnej.
Młode żółwie preferują pokarm zwierzęcy, natomiast starsze powinny jadać mniej więcej 50% roślinnego i 50% mięsnego pokarmu. Młode osobniki karmi się raz dziennie, natomiast dorosłe 2-3 razy w tygodniu (można także stosować kilku dniowe głodówki, które korzystnie wpłyną na apetyt zwierzęcia). Należy pamiętać o tym, że bardzo ważna jest urozmaicona dieta!
Przykładowe pokarmy dla żółwi wodno-lądowych:
Mięsne:
- dafnie,
- dżdżownice,
- ochotka,
- rurecznik,
- Gammarus,
- wodzień,
- ślimaki:
- wodne: świderki, zatoczki rogowe, ampularie, rozdentki i inne,
- lądowe: ze skorupkami (bagate w Ca): achatina, winniczki, wstężyki ogrodowe, natomiast ślimaki nagie (bez skoupek) często zawierają substancje toksyczne (np. pomrów wielki i błękitny), dlatego nie należy ich skarmiać.
- krewetki,
- kalmary,
- małże,
- ryby: głupiki, mieczyki, kosiarki, stynki i inne,
- koniki polne,
- kijanki,
- skorupiaki.
Roślinne:
- kabomba,
- rzęsa wodna,
- wgłębka,
- moczarka,
- anubias,
- strzałka wodna,
- wywłócznik,
- paproć wodna,
- nadwódka szerokolistna i wiele innych,
- babka lancetowata i zwyczajna,
- mniszek lekarski,
- trzykrotka,
Aby mieć stały dostęp do zdrowego pokarmu dla żółwia warto jest się zaopatrzyć w dodatkowy zbiornik, w którym będzie się prowadziło hodowlę rybek, ślimaków, krewetek itp. oraz roślinek dla żółwia. Hodowlę można także prowadzić w jednym zbiorniku z żółwiem, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że gad ‘zlikwiduje’ nam znaczną część hodowli.
Pokarmy można pozyskiwać ze stawów, pól, łąk, jednak należy pamiętać, aby odławiane gatunki nie były objęte ochroną, a tereny z których bierzemy pokarm byłe ekologicznie czyste (minimum 300m od ruchu drogowego). Dieta oparta na takim pokarmie jest zdecydowanie najzdrowsza, jednak po takim sezonie karmienia żółwia pokarmami z natury należy pamiętać o zbadaniu kału, aby upewnić się czy nie nabawił się przy tym pasożytów.
W sklepach zoologicznych można zaopatrzyć się w suszone pokarmy takie jak: stynka, Gammarus, krewetki, ślimaki, świerszcze czy rośliny polne. Nie mogę one jednak stanowić podstawy diety.
Koniki polne, świerszcze i ślimaki są także dostępne w puszkach. Jednak taki pokarm po otwarciu szybko się psuje i jeżeli ktoś ma jednego żółwia lub młode to tego typu rozwiązanie jest nieopłacalne.
Kolejną wygodną opcją jest zakup mrożonych owoców morza, małż, krewetek, ryb, które podaje się po rozmrożeniu. Można także samodzielnie zamrozić sobie tego typu pokarm (po uprzednim uśmierceniu!), a także rośliny – co będzie dobrym rozwiązaniem na zimę.
Jako uzupełnienie możliwych niedoborów wapna w diecie można w sklepie zoologicznym zaopatrzyć się w sepię (naturalną – nie smakową), jednak najlepszym źródłem wapna dla żółwi wodno-lądowych są szkielety ryb.
Nie powinno się na własną rękę podawać suplementów witaminowych, ponieważ nadmiar witamin jest równie niebezpieczny jak ich niedobór, a przy zapewnieniu odpowiedniej, urozmaiconej diety wystąpienie niedoborów jest nikłe.
Pokarmy, których należy się wystrzegać:
- sałata,
- owoce i warzywa,
- mięso ssaków i ptaków,
- gotowe pokarmy dla żółwi typu Biorept,
- sery i inne ‘ludzkie’ jedzenie,
- karmy dla psów i kotów,
- 58136 odsłon