FAQ (ang. Frequently Asked Questions) - Najczęściej zadawane pytania - FAQ żywienie
Niektóre publikacje piszą o tym, iż w naturze żółwiom zdarza się zjeść napotkanego ślimaka, robaka, ew. padlinę. Nie mam ścisłych danych dotyczących żółwi greckich ale jeśli chodzi o żółwie stepowe to w prowadzonych kilka lat temu badaniach stwierdzono, że nie zaobserwowano przypadków zjadania przez te gady jakichkolwiek pokarmów zwierzęcych:
http://www.bio.usyd.edu.au/Shinelab/staff/xavier/ecography2003.pdf
Podobne wnioski zawarte są w anglojęzycznych poradnikach i na stronach Tortoise Trust. Białko występuje w pewnej mierze w roślinach i z nich żółwie je czerpią i w moim odczuciu w ten sposób całkowicie pokrywają swoje zapotrzebowanie. Ciało żółwia w przeciwieństwie do ssaka składa się z małej ilości mięśni a dużej ilości tkanki kostnej, układ pokarmowy i wydalniczy funkcjonuje inaczej, ciało rośnie i rozwija się wolno - może dlatego nam tak trudno zrozumieć zasadniczo inne potrzeby pokarmowe tych gadów.
Nie spotkałam się z przypadkami niedoboru białka u żółwi, za to efekty nadmiaru widać na każdym kroku - deformacje, rozrost części miękkich, choroby narządów wewnętrznych...
- 2908 odsłon
Żółwie mogą jeść i nieraz podjadają trawę, ale w wypadku żółwi stepowych i greckich raczej nie zdarza się to często. Według badań żółwie stepowe w naturze nie jedzą trawy, pomimo jej sporej dostępności. Nie jest znana przyczyna tego zachowania. Hipoteza jest taka że wiąże się to ze zbyt niską zawartością wody w trawach (a o wodę na stepie bywa trudno), być może jest to też kwestia mniejszej wartości odżywczej albo upodobań smakowych. Zdarza się że żółw stepowy czasem na wybiegu skubnie troszkę trawy ale raczej rzadko, niekiedy przypadkowo. Natomiast pochodzące z Afryki żółwie lamparcie żywią się głównie trawami.
- 5534 odsłony
Żółw lądowy powinien jeść praktycznie tylko i wyłącznie rośliny polne, chwasty, zioła, niekiedy i inną "zieleninę". W naturalnym środowisku gady te żywią się tylko sezonowo dostępną roślinnością. Zasada jest taka, że jego pokarm powinien być bardzo bogaty w błonnik, naturalne witaminy i minerały zaś ubogi w białko i tłuszcze i cukry. Taki skład mają właśnie rośliny. Przykładowo można polecić: mniszek lekarski, babkę, koniczynę, lucernę, rumianek, powój, wykę, tasznik, przywrotnik, fiołki i inne roślinki których listę można znaleźć na naszej stronie.
Nie powinno się natomiast podawać nigdy ŻADNEGO mięsa, sera i pokarmów ludzkich, owoce i warzywa zaś bardzo bardzo rzadko a nawet wcale. Należy zwłaszcza unikać owoców i warzyw obfitujących w kwas szczawiowy. Mocno odradzam także karmy w postaci granulatów dostępne w sklepach zoologicznych, ze względu na niewłaściwy skład i zawartość "chemii". Z gotowych karm godne polecenia są jedynie te oparte na bazie suszonych ziół (np. Agrobs) oraz sprzedawane jako karmy dla królików susze ziołowe.
- 20856 odsłon